Przecinek w języku polskim

Język polski nie jest łatwy. Jest to opinia nie tylko obcokrajowców. Również wielu Polaków ma problemy z opanowaniem trudnej sztuki pisania. Na pierwszy rzut oka wszystko jest jasne. Przecinek dzieli zdanie złożone na zdania pojedyncze i równoważniki zdań. Jednak w praktyce często okazuje się, że piszący nie zna wszystkich reguł i zasad. Pojawiają się wątpliwości. Potrzeba naprawdę wielu lat, aby stosować interpunkcję poprawnie i bez wysiłku.

Oprócz interpunkcji istnieje problem ortografii. Tu pomaga komputer. Jednak, aby poprawnie posługiwać się przecinkiem, komputer nie wystarcza. Trzeba nauczyć się właściwie budować zdania. W tym celu konieczne jest poznanie zasad i reguł, które należy przestrzegać, pisząc teksty. Istnieje książka „Gdzie postawić przecinek?” autorstwa E. i F. Przyłubskich, lecz jest to stare opracowanie i trudno znaleźć je w księgarniach. Książka ta jest napisana dość przystępnym językiem, jednak nie wszystkie zasady trafiają do czytelnika od razu. Trzeba je przeczytać kilka razy. Również ja potrzebowałem sporo czasu, aby wszystko zrozumieć i prawidłowo stosować.

Pewnego dnia postanowiłem, iż stworzę własne opracowanie na temat interpunkcji. Ebook „Przecinek”, bo tak nazwałem to opracowanie, zawiera najważniejsze zasady, jakie należy przestrzegać. Znacznie przyspiesza to przyswajanie wiedzy. Wystarczy poświęcić niespełna godzinę czasu, aby nauczyć się poprawnie posługiwać przecinkiem.